לפורים - שמחה

 

שלום בנימין,

אני מכיר את עצמי כאדם שמח. תמיד הייתי במרכז העניינים, אנשים נהנו להיות בסביבתי, היתה לי שמחה פנימית אבל בזמן האחרון אני מרגיש פחות את השמחה המתפרצת. אני מכיר קצת את המושגים ויודע שלא מדובר בדיכאון, אבל שמחת החיים נחלשה. זה חבל לי מאוד. בסך הכל החיים בסדר. אני נשוי, יש לי עבודה שנותנת לי משכורת סבירה. בקיצור, איך מרבים בשמחה? אני מקדיש זמן לאשתי, אנחנו יוצאים ביחד לבילויים כאלו ואחרים, מתוך מחשבה שזה ירים לי את המצב רוח, אבל זה לא הולך. מה עושים? תודה, ארז

                

שלום ארז,

שימחת אותי בשאלתך שמאפשרת לי לעסוק בנושא השמחה ואני מקווה שנשמח יחד בתשובה.

נשמע שמשהו בדלק של השמחה שלך אוזל ואתה מחפש לתדלק באפיקים הנכונים. אני רוצה לברר אתך את מהות השמחה ולגעת בהדרכה מעשית להשגתה אבל אני מבקש בתשובתי הפעם להפנות את המבט לכיוון שונה. אנו יכולים לעסוק במציאת הדברים שמשמחים אותך ובסיבות לכך שלאחרונה השמחה פחתה. זו עבודה שיש לעשותה ויכולה להצמיח תועלת רבה, אולם ברצוני לשלוח אותך לכיוון עבודה שונה, לשמח אדם אחר.

פעמים רבות קל לנו יותר לעשות עבודה על עצמנו דרך אדם אחר, ובמקרה שלנו תוכל להרוויח מצורת עבודה זו רווח כפול, כפי שנסביר בהמשך..

בחר לך אדם קרוב והטל על עצמך משימה לשבועיים הקרובים: לשמח אותו או אותה. זו יכולה להיות אשתך, אחד מהוריך, ילדיך, שכן, חבר לעבודה וכו'. לא צריך להיות בהכרח אדם עצוב, זה יכול להיות כל אדם. תמיד אפשר להרבות בשמחה.

עתה, חשוב מה ישמח את אותו אדם? מן הסתם אתה חושב על מתנה, או דבר מה שאותו אדם חפץ בו זמן רב. אכן, הנטייה הראשונה שלנו היא לחשוב על אמצעים חומריים להגברת השמחה. זה בסדר גמור, כל עוד אנו זוכרים שזה רק הצעד הראשון והבסיסי.

אם תקנה לאדם קרוב חפץ שהוא רצה הרבה זמן והיה חסר לו, הוא ישמח בגלל שהצורך שלו התמלא. אולם החוויה שאדם אחר, במקרה זה אתה, חשב עליו, תשמח אותו עוד יותר. לפני שנים רבות היה מערכון על זוג שהתחתן, וכאשר הם פתחו את המתנות לחתונה הם גילו שכל המוזמנים קנו להם את אותו דבר, סיפולוקס (מכשיר לייצור סודה בבית). המכשיר הראשון ודאי שימח אותם, אולם כל המכשירים הבאים היו לא משמעותיים ואף מאכזבים.

שמחה כרוכה בהשלמה. השלמת חוסר חומרי ומשאלת לב שקשורה ברכוש משמחת ונותנת תחושה טובה. החוויה שאני אהוב, בעל ערך ומשמעותי עבור אדם אחר גורמת לי להשלמה פנימית. אם אדם אחר חושב עלי וקונה לי מתנה שמתאימה לי, הדבר מעמיד אותי, את הדברים החשובים לי ואת התענוגות שלי כדבר חשוב ובעל ערך. בקבלת המתנה אני מרגיש שלם יותר עם עצמי והרגשה זו משמחת מאוד, לעיתים, יותר מאשר השמחה על השלמת החוסר החומרי

אם מובן לך שכאשר אתה קונה מתנה, אתה מעביר מסר לאשתך- "את חשובה לי, אני רוצה לספק את רצונותייך ושיהיה לך טוב", תוכל להבין שלא חייבים דווקא לקנות מתנות יקרות כדי לשמח. ניתן לשמח אדם אחר באמצעים רבים ומגוונים. הכנת כוס קפה או ארוחה טובה לאשתך, או עזרה בדבר שהיא זקוקה לו, מאפשר לה לשמוח בידיעה שהיא חשובה ויקרה עבורך.

אם נמשיך בכיוון זה נבין שגם מילה טובה, מאור פנים וחיוך משמחים מאוד.

מן הסתם אתה שואל, איך כל זה קשור לבעיה שלך? שאלת איך להיות שמח יותר ועניתי לך איך לשמח אחרים! כאן אני מגיע לרווח הכפול. הרווח הראשון הוא שמחשבה על הדברים שמשמחים אדם אחר יעזרו לך לחשוב מה משמח אותך. מה החוסר שלך שהשלמתו תשמח אותך.

הרווח השני קשור בעובדה בסיסית שנתינה לאדם אחר ותרומה משמעותית לזולת מהווים אחד מהדברים שמספקים לאדם משמעות רבה בחייו. יש לנו כבני אדם צורך לעשות מעשים טובים לאנשים אחרים, להעניק אהבה לאדם אחר. כאשר אנו עושים זאת הדבר ממלא אותנו בשמחה פנימית, גדולה ואמיתית.

בחג הפורים המתקרב, בו השמחה מתגברת על ידי משלוח מנות לחברים ומתנות לאביונים, יכול כל אחד להפנים מסר חשוב,  ולקחת אותו כצידה לדרך לכל השנה: לשמח אדם אחר באמת, מתוך מחשבה וערך אמיתי, זהו דבר שיכול למלא את המצברים האישיים בשמחה עצומה.

פורים שמח!!!

בנימין