טיפול ב ocd​

 

בנימין בודנהימר הינו פסיכותרפיסט מומלץ, בעל תואר שני בעבודה סוציאלית במגמה קלינית מטעם אוניברסיטת בר- אילן. בנימין עוסק בטיפול קוגניטיבי- התנהגותי וטיפול בCBT מאז שנת 2012. תוך עבודה בתחום השיקום הפסיכיאטרי, בנימין מילא תפקידים מקצועיים שונים, וניהול והדרכה של צוותי שיקום. כעת, הוא מנהל את בית המדרש השיקומי "מעלות".

 

מהי הפרעת OCD?

 

OCD  או בשמה בשני, הפרעה טורדנית כפייתית, היא הפרעה נפשית הנגרמת על ידי פלישה של מחשבות טורדניות, וגורמת לאדם הסובל מהן לבצע פעולות טקסיות שוב ושוב. דוגמה לכך היא, שכל אחד מאיתנו תוהה לפעמים אם הוא נעל את הדלת, כיבה את הגז, סגר את החלון וכדומה, ואנו מזכירים לעצמנו שכן עשינו זאת, או שפשוט חוזרים לבדוק. אך, אדם הסובל מהפרעה טורדנית כפייתית לא יניח לחשש בקלות, ולרוב יחזור לבדוק פעמים רבות אם ביצע את כל הפעולות.

 

הסוגים הנפוצים ביותר של OCD כוללים סוגים שונים של פחדים. למשל, פחד מחיידקים, פחד לאבד חפצים, פחד לפעול מתוך אלימות, פחד שדבר מסוים לא בוצע היטב, צורך כפייתי בסדר מושלם ועוד. פחדים אלה מתבטאים למשל בשטיפת הידיים פעמים רבות, סידור חפצים ללא צורך וכדומה.

 

כיצד ניתן לטפל ב-OCD? 

 

בהפרעה טורדנית כפייתית ניתן לטפל בין היתר על ידי טיפול תרופתי, אשר מגביר את רמת הסרוטונין במוח, לאותה רמה שיש לאנשים ללא OCD. הטיפול הפסיכולוגי במחלה, כולל חשיפה להפרעה, בניגוד להתחמקות ממנה, שעושה מי שסובל ממנה. זאת במטרה להפטר מהטקסים שהסובל מההפרעה פיתח. למשל, ספירה אובססיבית, טקסים של סימטריה, טקסים של בדיקת פעולות ועוד.

 

טיפול ב ocd